Cuma, 13 Ocak 2023 09:21

EĞİTİMİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

 

 

Dijitalleşmenin getirdikleri ile bilgi her geçen gün daha fazla özgürleşiyor. Bilgiye ulaşım kolaylığı tarihteki en yüksek seviyesinde.

 

Olay artık çok bilmekte veya bilgiye ulaşmakta değil. Bilgiyi amaca yönelik yorumlama ve kullanma yetkinlikleri asıl farkı yaratıyor.

 

Bu çerçevede eğitimin de bu değişime ayak uydurması gerekiyor.

 

Gel gör ki, genel anlamda eğitimin ihtiyaca cevap verecek şekilde dönüştüğünü söylemek zor.

 

Doğası gereği, kurumsal eğitimler tarafında ihtiyaç merkezli değişime uyumun daha hızlı gerçekleşmesi beklenirken, pek de öyle olmuyor ne yazık ki.

 

Sekans eğitimleri videolaştırıp, uzaktan erişime uygun hale getirmek, eğitim teknolojisi ve eğitimin dijitalleşmesi olarak sunuluyor.

 

Videolaştırılan sekans eğitimlerin ara 5-6 noktasına, akışı farklılaştırma seçeneği koyulduğunda, interaktif dijital eğitimler geliştirdik deniyor. Bölüm sonlarına online quiz eklendiğinde ise, interaktif dijitalleşme en uç noktasına ulaşmış oluyor.

 

Eğitim portaline konulan sekans video eğitimleri ile bilgiyi kullanmaya yönelik yetkinlik gelişimi sağlayacağını ummak; üzgünüm ki hayal kurmaktan öteye gitmiyor.

 

Hatta sekans olarak planlanmış, ağırlıklı olarak eğitmenin monolog konu aktarımına dayalı klasik sınıf eğitimlerinden dahi kötü sonuç verdiğini söylemek mümkün.

 

Klasik sınıf eğitimlerinde katılımcıların sorularıyla eğitmeni 'İş/Uygulama Bağlamı-Business Context' için zorlama imkanı bulunuyor.

 

Lafın özü, sekans video eğitimleri basit bilgi aktarım amacına hizmet edebilir. Yetkinlik oluşturmadaki etkisi ise oldukça sınırlıdır.

 

Binlerce, onbinlerce farklı kombinasyonun sözkonusu olabileceği, onlarca parametre ve faktörün farklı şekillerde etkileşimini, belirsizlik ve rastlantısallık altında modellemek gereken günümüz iş dünyasında, bilgi aktarımından biraz daha fazlasına ihtiyaç var.

 

Dijitalleşmenin sağladığı, gerçeğe uygun modelleme imkanı ile yaratılan sanal eğitim ortamlarında, insanlara karar alma/uygulama yapma imkanı sağlayarak, yetkinlik oluşturmak gibi.

 

Eğitim portalına amatör/profesyonel tiyatrocuların role play yaptığı videolar koyarak, ödüllü/çekilişli online yarışmalar yaparak ve komik skeçler yükleyerek ne yazık ki yetkinlik gelişmiyor.

 

Olsa olsa çalışanlar hoş vakit geçirmiş oluyorlar.

 

Uzaktan erişilebilir hale gelen ve bu sayede maliyeti azalan ancak, amaca hizmet etmekten uzaklaşan dijitalleşen eğitim birimleri oluşuyor diğer taraftan.

 

Okunma 182 defa