BANKA AKTİF PASİF YÖNETİM OYUNU SİMÜLASYONU NEDİR ?

Banka Aktif Pasif Yönetim Oyunu Simülasyonu 'Oyun Simülasyon' konseptinde dizayn edilmiş bir eğitim modülüdür. Özelde banka yönetiminden hareketle, banka şubesi ve müşteri portföyü yönetmenin dinamiklerinin aktarılmasına yönelik geliştirilmiş bir araçtır.

'Board game' formatında, diğer katılımcılarla yüz yüze ve sürekli iletişim halinde işleyen bir simülasyondur. Eşit şartlarda rekabete başlayan gruplar, banka yönetimine geçerek, belirlenen değerlendirme kriterlerinde diğer gruplar karşısında üstünlük sağlamaya çalışmaktadır.

Gruplar belirledikleri karlılık/pazar hedefleri, risk iştahı/tercihleri doğrultusunda; aktif ve pasif kalemlerinin kompozisyonunu belirlemekte, gelir ve maliyetleri yönetmekte, fiyatlamaları yapmakta, riskleri yönetmekte ve tüm bunları gerçekleştirirken yasal sınırlamalar içerisinde kalmaya çalışmaktadır.


Simülasyon board üzerinde sürerken, grupların aldıkları kararların, karşılaştıkları dışsal gelişmelerin ve ekonomideki değişimlerin etkisi anlık olarak bilgisayara yansımaktadır. Katılımcılar raporları ekrandan/perdeden izlerken; simülasyonun kablosuz ağına bağlanarak kendi cep telefonu ve tabletlerinden ayrıntılı olarak görüntüleyebilmektedirler. Bu sayede katılımcılar, banka yönetimi büyük resmindeki ana bileşenleri, bunlar arasındaki ilişkileri ve yasal/doğal sınırlayıcı unsurları bizzat yaşayarak anlamlandırabilmektedir. 

SIK SORULAN SORULAR

Bilgisayar ekranında gerçekleşen bir simülasyon mu ?

Banka Aktif Pasif Yönetim Oyunu Simülasyonu 'Board Game' formatında, gerçek hayat şartlarının deneyimlendiği, bilgisayar destekli bir simülasyondur. Simülasyonun bilgisayar tarafı uygulayıcı eğitmen tarafından yönetilmektedir. Katılımcılar kendi cep telefonu veya tabletleri ile simülasyonun kablosuz ağına bağlanarak, ana raporların ve kendi gruplarının raporlarının ayrıntılarını inceleyebilmektedirler.

Simülasyonda bilgisayar ne işe yarıyor?
Simülasyona kimler katılabilir ?
Senaryosu baştan belirli bir simülasyon mu ?
Simülasyonda hangi işlemler yapılmaktadır ?
Simülasyonda nasıl karar alınmaktadır ?
Ürün grupları ile ilgili kararlar dışında bir şey yok mu ?
Simülasyonda hangi ekonomik veriler değişmekte ?
Hangi riskler takip ediliyor ve yönetiliyor ?