FİNANS OYUNU SİMÜLASYONU NEDİR?

Finans Oyunu Simülasyonu 'Oyun Simülasyon' konseptinde dizayn edilmiş bir eğitim modülüdür. Temel düzeyde finansal okuryazarlıktan, ileri düzey finansal analiz ve finansal yönetim yetkinliklerine kadar geniş bir yelpazeye yönelik geliştirilmiştir. İhtiyaca göre farklı 'Vaka/Grup Çalışması' modülleri ve 'Finans Simülasyonu' modülü ile birleştirilerek uygulanabilir.

'Board game' formatında, diğer katılımcılarla yüz yüze ve sürekli iletişim halinde işleyen bir simülasyondur. Eşit şartlarda rekabete başlayan gruplar, şirket yönetimine geçerek, belirlenen değerlendirme kriterlerinde diğer gruplar karşısında üstünlük sağlamaya çalışmaktadır.

Simülasyon board üzerinde sürerken, grupların aldıkları kararların, karşılaştıkları dışsal gelişmelerin ve ekonomideki değişimlerin etkisi anlık olarak bilgisayara yansımakta ve sonuçlar anlık olarak raporlanmaktadır. Raporlar eğitmen tarafından ekrana/perdeye yansıtılırken; katılımcılar  cep telefonları veya tabletleri ile simülasyonun kablosuz ağına bağlanarak rapor detaylarını kendileri görüntüleyebilmektedir.

Kararların, değişimlerin ve gelişmelerin finansal sonuçlar üzerinde yarattığı etkiyi eş zamanlı olarak gözlemleme şansı yakalayan katılımcılar, sebep sonuç ilişkisini yaşayarak temel finansal süreçleri anlamlandırmaktadırlar.

SIK SORULAN SORULAR

Bilgisayar ekranında gerçekleşen bir simülasyon mu ?

Finans Oyunu Simülasyonu 'Board Game' formatında, gerçek hayat şartlarının deneyimlendiği, bilgisayar destekli bir simülasyondur. Simülasyonun bilgisayar tarafı uygulayıcı eğitmen tarafından yönetilmektedir. Katılımcılar kendi cep telefonu veya tabletleri ile simülasyonun kablosuz ağına bağlanarak, raporların ayrıntılarını inceleyebilmektedirler.

Simülasyonda bilgisayar ne işe yarıyor ?
Hangi finansal yetkinlik alanına yönelik bir araç ?
Simülasyona kimler katılabilir ?
Senaryosu baştan belli bir simülasyon mu ?
Simülasyonda ne tip işlemler yapılmaktadır ?
Alım ve satım dışında bir şey yok mu ?
Simülasyonda nasıl karar alınıyor ?
Hangi ekonomik veriler değişiyor ?
Hangi riskler takip ediliyor ve yönetiliyor ?