Yurdaer Etike

BİZ KİMİZ ?

Bizi kısaca özetleyen ifadeleri ana sayfanın en üstünde yer alan slider'daki 3 slide'da görmek mümkün. Daha klasik ve detay tanımlamada ise;

Finans konusundaki 30 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimizi, son 15 yıldır eğitim, danışmanlık ve koçluk uygulamalarıyla iş ortaklarımıza aktarıyoruz.

Rekabet avantajımız, sürekli geliştirdiğimiz akademik çalışma kalitesindeki bilgi ve yöntemler. Bu bilgi ve yöntemleri etkinliği yıllardır deneyimlenerek geliştirilen eğitim formatlarında transfer ederek insan kaynağı dönüşümüne katkı sağlıyoruz.

Gerçek hayatı simüle eden oyun ve simülasyon uygulamalarımız ile finans eğitimini sıkıcı olmaktan çıkarıyoruz. İhtiyaca göre özelleştirilebilen, son derece geniş/esnek/modüler içerik ve yöntem alternatiflerimizle, her ihtiyaca uygun çözümler sunuyoruz.

Ürün tanımımızı sadece katılımcılara eğitim esnasında sunacağımız fayda ile sınırlamıyoruz. Eğitim öncesi ve sonrası süreçlerde firmanıza sağlayacağımız katma değeri de, ürünümüzün ana bileşeni olarak kabul ediyoruz.

Eğitimlerimizin farkı sadece içeriğindeki bilgi ve deneyimlerin kalitesi ve özgünlüğü ile sınırlı değil. İş pratiğine ve uygulamaya odaklıyız. İhtiyacın bilgiye dayalı yetkinlik gelişimi olduğu durumlar için de çözümler üretiyoruz.

Uygulanmayan bilgi de güzeldir ancak, uygulanabilir bilgi fark yaratır.

Çok daha detayda, düşünme ve öğrenmeye nasıl yaklaştığımızı merak ediyorsanız; bu sayfanın alt kısmında yer alan manifestoya göz atmanızı öneririz.

VİZYON ?

Sürekli geliştirdiği akademik çalışma kalitesindeki bilgi ve yöntemleri; hayatın ve ekonominin gerçekleri içerisinde, uygulanabilir ve fayda sağlayabilir şekilde aktararak, çözüm ortağı olduğu kurumlarda fark yaratan danışmanlık ve eğitim firması olmak.

MİSYON ?

Finans ve finans dışı sektörlerde daha çok sayıda insanın finansal okuryazar olmasını sağlayarak, ülke ekonomisinde etkinlik ve verimlilik artışı yaratmak.

REFERANS

Agco

Akbank

Akçansa

Albarakatürk

Avea

Bahçeşehir Üniversitesi

Bank Asya

British American Tobacco

Burganbank

Cardiff Emeklilik

Citibank

Clariant

Çalık Holding

Delta Petrol

Denizbank

Doğuş Holding

Doğuş Otomotiv

Düzey Pazarlama

Euler Hermes

REFERANS

Fibabanka

Finansbank

Franke Mutfak

Garanti Bankası

Garanti Emeklilik

Garanti Ödeme Sistemleri

Garanti Teknoloji

Halkbank

Heidelberg

HSBC

INGBank

İş Bankası

Koç Üniversitesi

Kuveyt Türk Bankası

Leaseplan

Loreal

Martı Otel

Mercedes Benz Türkiye

REFERANS

Nestle

Odeabank

TEB

Tekfenbank

Tekfen Holding

Turkishbank

Turkcell

Türkiye Bankalar Birliği

T.C. Merkez Bankası

Türkiye Finans Bankası

Türkiye Katılım Bankalar Birliği

Vakıfbank

Varyap

Vestel

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Yatırım

Ziraat Bankası

Zurich Sigorta

ELEŞTİREL DÜŞÜNME MANİFESTOSU

Kimliğini olabildiğince küçük ve basit tut. ...izm'lerden ve ...ist'lerden uzak dur. Biz ......'lılar, ....'ler diye başlayan etiketlemeler/gruplamalar açık görüş katilidir. Kimliğine eklediğin her yeni tanımlama, düşünsel hareket alanını daraltır.

Emin değilim, bilmiyorum demekten korkma. Hem başkalarına hem kendine.

Hızlı ve kolay olan hataya açıktır. Eğer vaktin varsa tembellik etme. Kolay olanı seçme. Doğrudan sonuca atlama.

Mecburiyetten hızlı karar ve yargılara varmış olabilirsin. Bunları körü körüne sahiplenme. Kendi fikirlerine aşık olma. Kararı sen vermiş olduğun için şüphe duymaktan geri kalma.

Senin için en iyi olan ... diye lafa başlayanlara, lisan-ı münasip ile cevabını ver. Bir ideolojinin, liderin veya akıl hocasının senin adına düşünmesine izin verme. Kendi kaderinin dizginlerini başkasına teslim etme. Senin için iyi olanın kararını senden başkası veremez.

Herhangi bir alanda, mükemmel veya mutlak bilgi seviyesi ütopik bir kavramdır. Akıl yürütme sürecinde, daha fazla bilgiye ulaşma çabasına ne zaman dur diyeceğin, akıl yürütmedeki verimliliğin temel belirleyenidir. Rasyonel düşünme ile eleştirel düşünme arasında farkı bu sınır belirler.

Yapacak daha iyi bir şeyin yoksa ve öğrenmeyi planladığın yeni bir şeyler bulunmuyorsa, bildiğin şeyleri sorgula. İlgili konudaki görüşünü, ön kabuller olmadan sıfırdan yeniden inşa et.

Şüphede sınır yoktur. Hangi noktada şüpheni yeneceğin ve tamam diyeceğin milyon dolarlık sorudur. Akıl yürütme faaliyetinin hayatının üzerindeki sonuçlarının ne derece dramatik olacağı, kişisel şüphe sınırının temel parametresidir.

Talimat şeklindeki uzman görüşüne şüpheyle yaklaş. Sorduğun sorulara ben uzmanım diye cevap verenlerin uzmanlığı konusunda bir kez daha düşün. Görüşünü gerekçelendiremeyen ve bu gerekçelerini ortalama bir insanı ikna edecek şekilde anlatamayan uzmandan uzak dur.

Bu kadar basit bir açıklaması olamaz diyenlere prim verme. Çoğunlukla açıklaması o kadar basittir.

Kendi pozisyonunu savunurken, ancak kendi algı ve bilgi seviyesine ulaşanların durumu anlayabileceği argümanının arkasına sığınanları, bulundukları o seviyede yalnız bırak. Yanlışlanamaz argümanlar üzerine zaman harcamaya değmez.

Fiziksel güzellik özgüven ile birleştiğinde son derece ikna edici olur. Üzerine eklenen şöhret ise çarpan etkisi yaratır. Argümanı kaynağından izole edebildiğin ölçüde objektif akıl yürütebileceğini unutma. Çirkinlere de haksızlık etme bu arada.

Gelecekle ilgili belirsizlik herkes için rahatsız edicidir. Alt sosyo-ekonomik gruplarda üfürükçü ve falcıdan başlayıp, yukarı doğru medyum, kahin, astrolog, guru, spiritüel önder ve hatta ekonomi yorumcusu diye devam eden kişiler bu zaafı istismar eden kişilerdir. Geleceği öngörebilmek mümkün olmadığından, gelecek tahmini için yollar aramayı bırak. Sayısallaştırabildiğin belirsizliği risk yönetimi teknikleri ile, diğerlerini ise belirsizlik altında karar alma teknikleri ile yönet. Yönetemediğin kısım içinse endişe duymayı bırak.

Çok sıra dışı ve olağanüstü fırsatlar hayatın boyunca bir veya birkaç kez karşına çıkabilir. Buna karşılık binlerce kez fırsat yemlemesine maruz kalacaksın. Binde bir fırsatı kaçırmamak için kaç yemi yutacağına sen karar ver.

Bir yerde olağanüstü performans söz konusu ise sebebi büyük olasılıkla hile, makyaj veya kişiden kaynaklanmayan diğer faktörlerdir. Sıra dışı yetenekler çok nadir iken, bunların performansa dönüşmesine imkan veren ortamlar ondan da nadirdir.

Bildiklerini doğrulamak, dopamin pompalamak ve egonu okşamak dışında sana bir şey kazandırmaz. Bilmediğin ya da hatalı olduğun gerçeği ile yüzleşme olasılığı acı verici olsa da; yeni şeyler öğrenme ihtimalini artırmak için bildiklerini yanlışlamaya çalış.

İnanır ve inanmaya devam edersen gerçek olacak tek şey Peter Pan'ın dirilmesi. Motivasyon-aksiyon döngüsüne etkileri dışında, inanmanın var etme veya yok etme gücü maalesef yok.

Ruh halinin sonuçlar üzerinde etkili olduğu sınırlı durumlar hariç, olayları nasıl algıladığın realiteyi değiştirmez. Olsa olsa ruh haline bağlı tepkilerini şekillendirir. Histerik tepkiler vermen veya olayları budist rahibi dinginliğinde karşılamanın akıl yürütme sürecinde bir karşılığı yok.

Kendini daha önceden almış olduğun pozisyonlara göre tanımlama. Geçmiş pozisyonlarına bağlanma.

Mümkün olan her fırsatta Amerika'yı yeniden keşfet. Zaman kaybettirebilir, seni yavaşlatabilir ama gerçek arayışı ve yeni şeyler keşfetmek için elzemdir.

Çok sıradan, basit, tanıdık şeyler için dahi analitik çözümleme yap. O alanda yeni bir şey keşfetmeyebilirsin ama başka alanlarda yeni şeyler keşfetmek için alet kutuna yeni bağlantılar ve ilişki ağları eklemiş olacaksın.

Akıllı insanlar başkalarının hatalarından, aptal insanlar kendi hatalarından öğrenir diye akıl verenlere kulak asma. Dene, düşün, akıl yürüt. Kendi hatalarından öğrenmekten korkma. Sadece başkalarının hatalarından öğrendiğinde, başkalarının doğrularından mütevellit bir hayatın olur.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma diyenlere kulak asma. Akıl yürütmek için minimum bilgi seviyesi ön şartı diye bir şey yok. Her seviyeden bilgi ile akıl yürütebilirsin. Ancak, ulaşabildiğin objektif bilgi ölçüsünde akıl yürütme faaliyetine güven duyabileceğini de unutma.

Yanlış bilgiler üzerine inşa edilmiş yanlış çıkarımlar kadar, doğru bilgilerden yanlış çıkarımlara ulaşılması da oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ne tek başına bilgi, ne de tek başına akıl yürütme becerileri yeterli değildir.

Uzmanlığı akıl yürütmede kanıt ve destek olarak kullanabilirsin. Ancak, uzman olduğunu söyleyerek veya senin uzman olmadığına vurgu yaparak, temel akıl yürütme normları aksine görüş belirtenleri, yani saçmalayanları dikkate alma.

Birisi görüşlerini ortaya koymak ve gerekçelendirmek yerine, her fırsatta uzman olduğuna vurgu yapıyorsa, en iyi ihtimalle özgüven sorunu yaşıyordur.

Güzelce hikayeleştirilmiş, duygusal soslar eklenmiş ve bazen bilimsel süsü verilmiş bilgi ikna edicidir. Süzgece, yani akıl yürütme becerilerine odaklanmadığın sürece, başkalarının hikayelerinden oluşan bir hayatı yaşarsın.

'Hoca verir talkını kendi yutar salkını' ve  'Hocanın dediğini yap yaptığını yapma' diye atasözlerimiz olsa da, yaptıklarıyla önerdikleri arasında çelişki yaşayan uzmanlara mesafeli yaklaş. Sorun zayıf karakter/irade olabilir ya da olmayabilir.

İnsanın içerisinde yer aldığı süreçler sadece objektif bilgi ve akıl yürütme ile çözümlenemez. Menfaat bileşenini denkleme dahil etmediğin çözümleme süreci çoğunlukla yanlış sonuçlanmaya gebedir.

Ahlak dersi vermeye çalışanlar aksini iddia etseler de, ahlaki ve etik olanı belirlemenin yegane yolu akıl yürütmektir. Ahlak referansı iddiasındaki yapılar, varlıklarına tehdit olarak gördüklerinden akıl yürütenleri sevmez. Sana ahlak dersi vermeye çalışanlara he de geç.

Belirsizliği ortadan kaldırabilseydin eğer; şans, umut, ihanet, beklenti, tahmin, aldatılma, kısmet, kader, kazık, alınyazısı, sürpriz, risk vb hayatı renkli ve yaşanabilir kılan şeyler olmayacaktı. O durumda hayat denen şeyin de anlamı kalmayacaktı. Hayatın ta kendisi olan belirsizliğin tadını çıkarmaya bak.

Olayları kontrol edebilme becerilerini abartma. Sorgulamak, figüranı olduğun bir hayat yaşamaktan seni kurtarabilir. Ancak her ayrıntısına hakim olup, her ayrıntısını yönetebileceğin bir hayat fikri de çok gerçekçi değil.

Bir konuda bilgi sahibi olmadan da çelişkilerin farkına varabilmek mümkündür. Acil durumlarda, 'Hayatın akışına ters', 'Eşyanın tabiatına aykırı' ve 'Su tersine akmaz' yaklaşımlarını kullanabilirsin.

Başkalarının hatalarından öğrenmeyi tercih ettiğinde, başkalarının doğrularından oluşan bir hayatı yaşarsın. Dene, yanıl, tekrar dene. Ancak, kendi hatalarımdan öğrenmek istiyorum diye kendini boşluğa bırakarak yerçekimini yenip yenemeyeceğini test etmeye kalkma.

Bazı durumlarda, doğru karar vermeye çalışmak yerine, yanlış karar vermemeye çalışarak, neyin konuyla alakalı olduğunu anlamaya çalışmak yerine, neyin alakasız olduğuna anlamaya çalışarak daha başarılı çözümlemeler yapmak mümkündür. Neyin yanlış olduğunu belirleyebilmek, her zaman için neyin doğru olduğunu belirleyebilmekten kolaydır.

"Ben öyle olmasını istiyorum" veya "Öyle olsa mutlu olurum" benzeri ifadelerin; akıl yürüttüğün şey ne yiyeceğin veya nerede tatil yapacağın değilse, akıl yürütme sürecine herhangi bir etkisi ve katkısı yoktur. Çoğunlukla o durumlarda dahi tek belirleyen senin arzuların değildir.